Начало / ОСП Новини

  • a+
  • a-

Цветан Димитров: Усилията на МЗХ са насочени към фермите, които все още не могат да покрият изискванията за конкуренция

29 декември 2010

Цветан Димитров: Усилията на МЗХ са насочени към фермите, които все още не могат да покрият изискванията за конкуренция
„В България вече има животновъди, които печелят и то много добре. Това са конкурентните и икономически стабилните ферми", заяви заместник-министърът на земеделието и храните Цветан Димитров. Той поясни, че се наблюдава тенденцията на изчезване на по-малките ферми по най-различни причини, предава агенция „Фокус".

За сметка на това е настъпило окрупняване на средните и на по-големите. Тенденцията е характерна не само за говедовъдството, но и в овцевъдството, където се наблюдава много сериозно окрупняване. Най-слаба е тази тенденцията в козевъдството.

Усилията на МЗХ са насочени към помощ на фермите, които все още не могат да покрият изискванията за конкурентно съществуване на пазара.

От февруари догодина ще бъде отворен приемът на документи за гарантирания бюджет за млечния сектор по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). Така фермерите ще имат възможност да подобрят условията си за производство - става въпрос за изпълнение на стандартите при добив на мляко. Това са фермите от втора и трета категория. Те имат гарантиран бюджет над 150 млн. лв. по ПРСР.

„Новото е, че към полагаща им се субсидия по реда на ПРСР, добавяме и до 25 % държавна помощ. Така че общата субсидия, която фермерът ще получи, ако кандидатства по тази програма, достига някъде до 65-70 %. Още един бонус към Програмата е предоставянето на креди от ДФЗ на референтен лихвен процент, т.е. целият финансов поток го предоставяме", съобщи Димитров.

От началото на годината за подпомагане на животновъдния сектор са изплатени 107 млн. лв. чисто субсидиране, което е с около 35 на сто повече от предходната 2009 г. Тази година са нотифицирани шест нови схеми за директни плащания. За първи път са били изплатени средства допълнително за месодайни крави.

Министерството си поставя няколко цели през 2011 г. „Първото са цените на продукцията - земеделците да започнат да получават едни по-високи цени за труда, който полагат и мисля, че следствие на предприетите от нас действия, като въвеждане на стандарти, като проактивна експортна политика, като въвеждането на Наредбата за директните продажби -в някои сектори ценовото увеличение се усети значително. Например в млечния сектор. Разбира се, за това голямо влияние има и търсенето на мляко и на млечни продукти, както в Европейския съюз, така и в Русия, Украйна", обясни Димитров.

Въведени са нови правила в селекцията на животните, по-добра финансова дисциплина, направена е диференциация на пазарни и на лични стопанства - нещо, което е било много важно, за да се знае все пак къде се насочва финансовото подпомагане. Започнало е преориентиране на животновъдите от подпомагане с национално финансиране към такова с европейските средства, подчерта още Цветан Димитров.

2010 г. около 15 на сто от сумите, предназначени основно за трите специфични мерки за подпомагане на млечния сектор, са били от европейско финансиране. „Догодина сме предвидили този процент да стане 30, т.е. вече животновъдният сектор да влезе в едни нови релси - да започне по-сериозно европейско подпомагане, което е важен преход за следващия период след 2014 г.", каза още Димитров.