Начало / ОСП Новини

  • a+
  • a-

Дания, Холандия и Кипър дължат на ЕС 19 млн. евро за превишаване на млечните квоти

1 ноември 2010

Дания, Холандия и Кипър дължат на ЕС 19 млн. евро за превишаване на млечните квоти
Според предварителните данни, публикувани от Европейската комисия, единствените държави-членки, които са превишили квотите си за мляко за 2009-2010 квотна година, са Дания, Холяндия и Кипър. Н тях ще им бъде наложена такса за свръхпроизводство с общ размер 19 млн. евро, предаде Рапид.

На фона на това таксите за свръхпроизводство през последната и предпоследната година бяха съответно 99 млн. евро и 340 млн. евро. В резултат на увеличението на квотите, договорено в рамките на прегледа на състоянието на ОСП през 2008 г., Италия за пръв път не надхвърли квотата си, а произведеното в Европа общо количество бе с около 7 % по-ниско от общия размер на квотите, спрямо съответно 4,2 % за 2008-2009 квотна година (април-март).

Дачиан Чолош, комисар по селското стопанство и развитието на селските райони, заяви: „Изтеклата квотна година ще бъде запомнена главно с особено тежката пазарна ситуация, наблюдавана в редица държави-членки. Вярвам, че предложенията, които ще представя през декември, ще помогнат на производителите на млечни продукти да реагират по-ефективно на пазарните промени и ще осигурят повече стабилност с наближаването на края на квотния режим през 2015 г."

Реализираното от тези три държави общо превишение на техните национални квоти възлиза на 70 000 тона. Нидерландия и Дания са надхвърлили квотата си за „доставки" с 0,4 %, а Кипър - с 0,3 % и ще бъдат глобени със съответно 13,03 млн., 5,68 млн. и 125 000 евро.

Освен това Нидерландия е превишила и квотата си за директни продажби с приблизително 2 268 тона, което е причина за допълнителна такса върху директните продажби в размер на 631 000 евро.

Останалите 24 държави-членки са спазили своите квоти според данните от техните годишни декларации. Нарастване на доставките бе отчетено само в 10 държави-членки (Белгия, България, Дания, Германия, Испания, Люксембург, Малта, Нидерландия, Австрия и Финландия), въпреки че през 2009-2010 г. възможностите за производство нараснаха значително вследствие на решенията от 2008 г. за увеличение на квотите и промените в системата за коригиране на масленото съдържание.

На практика доставките като цяло намаляха с 0,6 % вследствие на тежката пазарна ситуация, като в 11 държави-членки намалението надхвърли 2 % (Чешката република, Естония, Ирландия, Гърция, Франция, Латвия, Литва, Унгария, Румъния, Словакия и Швеция). Вследствие на корекцията на масленото съдържание доставките в 15 страни са били най-малко с 10 % под съответните им национални квоти (България, Чешката република, Естония, Ирландия, Гърция, Латвия, Литва, Унгария, Малта, Румъния, Словения, Словакия, Финландия, Швеция и Обединеното кралство).

В Европейския съюз кравето мляко се търгува на основата на квоти. Всяка държава-членка разполага с два вида квоти - за доставки за млекопреработватели и за директни продажби на потребители. Тези количества се разпределят между производителите (индивидуални квоти) във всяка държава-членка. За 2009-2010 квотна година (април 2009-март 2010 г.), квотата за доставки за млекопроизводители беше общо 144,8 млн. тона, разделени на 836 000 индивидуални квоти. Квотата за директни продажби бе в размер на 3,5 млн. тона, разпределени на почти 370 000 индивидуални квоти.

В случай че националната квота бъде превишена, допринеслите за това превишение производители трябва да заплатят такса за свръхпроизводство в съответната държава-членка, възлизаща на 27,83 евро за всяко превишение от 100 кг. Тази такса се заплаща от производителите на краве мляко върху всички количества мляко или еквиваленти на млякото, превишаващи квотата и търгувани през съответния 12-месечен период (1 април-31 март). Преди 1-ви септември всяка година държавите-членки трябва да докладват на Комисията относно резултатите от прилагането на квотната система за млякото през изминалия период. Това уведомление трябва да бъде под формата на попълнен въпросник, съдържащ цялата необходима информация за изчисляване на таксата за свръхпроизводство.