Начало / ОСП Новини

  • a+
  • a-

Евродепутати призовават за по-строги правила за вноса на фуражни култури в ЕС

10 ноември 2011

Евродепутати призовават за по-строги правила за вноса на фуражни култури в ЕС
Европейските потребители, които избягват да се хранят с генно модифицирани храни, всъщност консумират животински продукти, които съдържат ГМО. Причината за това са внесените в ЕС фуражи, използвани за хранене на животните. Това твърдят членовете на Европейския парламент от Групата на Зелените, цитирани от EurActiv. Те призовават за промяна в търговските и земеделски практики.

Евродепутатите от Групата на Зелените настояха в сряда Европейската комисия да преосмисли своите търговски връзки с Латинска Америка в рамките на търговския блок Меркосур. ЕС внася голямо количество фураж именно от Латинска Америка.

„Зелените" също така искат Комисията да засили политиките, които насърчават многообразието и да намали вноса на ГМ растения.

„Нашето впечатление е, че в преговорите с Меркосур има само икономически интереси, които стоят на преден план и които не са в интерес на селското стопанство в Южна Америка и в Европа", каза Мартин Хауслинг (Германия, Партия на зелените).

„Не се следят никакви социални или екологични критерии", добави евродепутатът. Той подчерта, че това споразумение ще има катастрофални последици върху селското стопанство.

През октомври ЕК направи предложение за реформи в Общата селскостопанска политика, които ще влязат в сила в началото на 2014 г. Освен това Комисията провежда и преговори за сключване на споразумение за свободна търговия със страните от Меркосур. Вносът от тези държави представлява 20% от общия внос на селскостопански стоки.

Комисарят по селското стопанство и развитието на селските райони Дачиан Чолош заяви пред Комисията по земеделие и развитие на селските райони на ЕП, че основно място в предложението за реформи на ОСП заемат рационалното използване на природните ресурси и диверсификацията на културите.

От своя страна някои от европейските министри на земеделието, присъстващи на тази среща, изразиха своите опасения, че предложенията само ще увеличат броя на документи, които попълват земеделските производители. А това би подкопало усилията на ЕС да опрости Общата селскостопанска политика през новия програмен период - 2014-2020.

На 23 ноември в ЕП ще се проведат дебати относно ОСП със земеделските организации, а на 1 януари 2014 г. се очаква да влязат в сила предложените от Комисията реформи.