Запазването и възстановяването на увредени екосистеми трябва да се превърне в политически приоритет, според резолюция, приета от Европейският парламент в петък. Тъй като ЕС не успя да постигне целите си за биоразнообразие за 2010 година, запазването на биоразнообразието трябва да стане част от основните политики на ЕС, добавя документът. Трябва да бъдат идентифицирани субсидиите с отрицателно въздействие за околната среда и да бъдат спрени, постепенно, до 2020 година. Това съобщава пресслужбата на Европейския парламент.
Депутатите обърнаха внимание на актуални изследвания, показващи, че ЕС постепенно губи от биоразнообразието си, което „има унищожителна цена за икономиката и обществото и досега не е било интегрирано в икономическата политика и другите политики на ЕС по задоволителен начин".
Резолюцията, приета с 414 гласа „за", 55 „против", и 64 въздържали се, е продължение на Стратегията на ЕС за биоразнообразие до 2020 година, която беше представена от Европейската комисия през май 2011 година.
„Благата, които природата ни предоставя, като чиста вода, чист въздух, плодородна почва, храна, не само са ключови за човешкия род, но и представляват огромна икономическа ценност. Според икономисти, ние губим всяка година по 3% от БВП поради загуба на биоразнообразие. Общата цена е 450 милиарда евро - година след година. На този фон инвестирането на 5,8 милиарда годишно в „Натура 2000" е добра сделка!", заяви докладчикът Гербен-Ян Гербанди (АЛДЕ, Нидерландия).
„За темата е ключова не толкова новата стратегия, колкото предстоящата реформа в общата селскостопанска политика (ОСП) и многогодишната финансова рамка (МФР)", гласи резолюцията.
Депутатите подчертаха, че общата селскостопанска политика (ОСП) не е единствено инструмент за производство на храни, но и за запазване на биоразнообразието. Те изразиха съжаление, че мерките на ОСП, свързани със защитата на околната среда, „не успяват да спрат намаляването на биоразнообразието, засега".
ОСП трябва да бъде преориентирана към компенсиране на фермерите за предоставяните от тях публични блага, „тъй като пазарите понастоящем не успяват да интегрират икономическата стойност на важните обществени блага, които земеделието може да донесе", добавиха те.
Плащанията по ОСП, включително тези, които ще бъдат направени през 2014 г., трябва да „бъдат подкрепени от солидни правила за кръстосано спазване, които да допринесат за опазването на биоразнообразието и услугите за екосистеми", обхващащи законодателството за птиците и местообитанията, водите, пестицидите и биоцидите, заявиха депутатите.
Капацитетът за инспектиране на селскостопанските практики трябва да бъде увеличен с цел предотвратяване на загубата на биоразнообразие. „Всички съществуващи субсидии, водещи до вреди за околната среда", трябва да бъдат идентифицирани и поетапно прекратени до 2020 г., добавиха депутатите.