Начало / ОСП Новини

  • a+
  • a-

ЕП призовава за неотложни действия за борба с високата смъртност сред пчелите

16 ноември 2011

ЕП призовава за неотложни действия за борба с високата смъртност сред пчелите
Високата смъртност сред пчелите би могла да има сериозно отражение върху производството на храни в Европа и върху стабилността на околната среда, тъй като повечето растения се опрашват от пчелите, предупредиха депутатите във вторник. Резолюцията на Европейския парламент призовава ЕС да увеличи инвестициите в научните изследвания за нови лекарства и да координира усилията си да защити това, което бързо се превръща в застрашен вид, съобщава пресслужбата на ЕП.

„Опрашването - обществено благо в полза на цялото европейско земеделие, може да бъде съхранено само чрез общи европейски действия", заяви авторът на резолюцията, евродепутатът Ксаба Табаджи (С&Д, Унгария).

За да се получава по-точна информация по актуални проблеми със здравето на пчелите и за да има по-добра база за сравнение, евродепутатите настояват за национални системи за наблюдение и хармонизирани стандарти на равнище ЕС за събиране на данни.

Страните от ЕС трябва да обединят своите усилия в изследванията по отношение на превенцията на болести и контрола. Те трябва да споделят своите констатации с лабораториите, пчеларите, фермерите и индустрията, така че да се избегне припокриване и да се постигне по-висока ефективност, се казва в резолюцията. В нея се подчертава необходимостта от подкрепа на лабораториите за диагностика и извършване на теренни изследвания на национално равнище.

Правилата за разрешаване и наличие на ветеринарни продукти за пчели трябва да станат по-гъвкави, а фармацевтичните компании трябва да получат стимули за разработване на нови продукти, като например за борба с акара Вароа. Прекомерната употреба на антибиотици обаче трябва да се избягва, поради тяхното въздействие върху качеството на пчелните продукти и заради растящата антибиотична устойчивост.

Друг фактор, влияещ върху здравето на пчелите, е наличието на токсични вещества, като например пестициди, в околната среда. Необходима е подкрепа за специални програми за обучение на земеделските производители по отношение на ефектите от тези вещества и за използване на продукти за растителна защита, подходящи за пчелите, смятат депутатите. Подобни програми са необходими и за обучение на пчеларите в областта на профилактиката и контрола на някои болести.

Европейският парламент призова Комисията да проведе обективни научни изследвания относно възможното отрицателно въздействие на генетично модифицирани култури и монокултури върху здравето на пчелите.

Европейската комисия трябва да следи развитието на здравните проблеми в трети страни, да приложи най-строги изисквания за здравето на животните и да въведе система за мониторинг на внасяните продукти. По този начин ще се избегне навлизането на екзотични болести по пчелите.

84% от растителните видове и 76% от производството на храни в Европа зависят от опрашването чрез пчели. Пчеларският сектор осигурява основен или допълнителен доход за повече от 600 000 граждани на Европейския съюз.