„Считаме, че е необходимо да се използва всеки възможен инструмент за премахване на несъответствието между тези нива", каза още министър Найденов. В тази връзка той допълни, че намаляването на финансовия пакет за директни плащания на България е неприемливо, защото не съответства на обявения принцип за сближаване на нивата на подпомагане и не отговаря на очакванията на земеделските производители. „Съществен напредък в тази насока би било постигането на възможността плащанията за България да достигнат пълния размер на националните си тавани още през 2014 г., вместо през 2016 г., допълни още министър Найденов.
По отношение предложението 30% от директните плащания да бъдат насочени към т.нар. „зелени плащания", министърът предложи страните-членки да могат да прилагат този метод в определени рамки. По този начин ще могат да се адресират специфичните за съответната страна екологични проблеми и нужди.
Във връзка с развитието на селските райони важен е фактът, че е предвидена подкрепа за изследвания и въвеждане на иновации в областта на селското стопанство. „Това ще допринесе за подобряване на сътрудничеството между науката и лицата, занимаващи се със земеделие, а оттам и до повишаване на конкурентоспособността на земеделието и жизнеността на фермерите", допълни министър Найденов.