„Чрез новия Закон за виното, въвеждаме редица облекчения за бизнеса, за да падне административната тежест и да могат да си гледат спокойно технологичната част – направата на хубавите вина”, каза в интервю за Агенция „Фокус” инж. Красимир Коев, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното. „Старият закон за виното беше създаден през 1999 г. и вече беше морално остарял, имаше редица поправки, правени през годините по него”, посочи той. „Чрез новия Закон за виното, хармонизираме в нашето законодателство европейските регламенти, които трябва да спазваме като изискване. Има ред промени, които облекчават ситуацията по отношение на преработката на грозде във вино. Регламентираме точно какво е вино, точно колко са видовете вино. Даваме равен конкурентен старт на абсолютно всички производители, а вече който произведе по-високо качество и се хареса на консуматорите, ще продаде повече”, каза Коев.
По новите изисквания, както гласят и европейските регламенти, видовете вино са: вино със защитено наименование за произход, вино със защитено географско указание, сортовите вина. „Всичко е ясно и точно упоменато – кое вино какво е. Който желае да произвежда един от тези видове вина, минава през сертификация, произвежда го, за да може и ние като контролен орган, и човек, като отиде в магазина да си купи, като види какво пише на етикета, да бъде абсолютно сигурен, че това, което е изписано на етикета, е това съдържание вътре”, подчерта Коев.
„Абсолютно мога да го гарантирам на всички граждани и на всички любители на тази напитка, че по този начин, както са направени текстовете, контролът ще бъде действителен и той няма да си остане само на хартия. Хората ще могат абсолютно спокойно да закупуват това, което е написано на етикета, и да го консумират, без да се притесняват за здравословното си състояние”, бе категоричен той.
Освен това страната ни е добра винена дестинация и виното ни отговаря на световните стандарти.
„Туристите, които посещават страната ни, дали през зимния, или през летния сезон, дали тези, които извършват винените турове, които вече доста изби предлагат на територията на страната, просто преоткриват качеството на нашето вино. Българското вино по никакъв начин не отстъпва нито на водещите френски, италиански или испански продукти. Туристите познават вече тези продукти и затова ние на всяко тримесечие вдигаме ръста, макар и минимално, но износът ни расте. Нашето вино е оценено по достойнство както на вътрешния, така и на външните ни пазари. Моята прогноза е, че ще се увеличават количествата, които България изнася, защото просто продукцията е качествена”, бе категоричен Коев.
По думите му – българското вино отговаря на абсолютно всички не само европейски, но и световни стандарти. „Най-малкото поради причината, че досега нямаме отникъде никаква рекламация за наше вино, което е закупено дали на български, или на световен пазар. Нито от потребител, нито от контролен орган имаме забележки за качеството на нашите вина. Тази година имаме над 50 златни, сребърни и бронзови медали на световни изложения. Наши вина са взели престижни първи, втори и трети награди, така че смятам, че е оценено по достойнство нашето вино и по никакъв начин не отстъпва като качество на всички останали продукти”.