По време на последната пленарна сесия на ЕП в Страсбург за 2011 година, евродепутатите разискваха доклада за плодовите сокове на Хуан Андрес Перейо Родригес. Участие в дебатите взе Мария Неделчева от Групата на ЕНП (ГЕРБ), която е докладчик от страна на ЕНП, съобщава пресслужбата на ЕНП.
В изказването си Неделчева обърна внимание на няколко важни елемента. Според нея едно от основните задължения на всички е полагането на необходимите усилия за стимулирането на европейската продукция. „Факт е, че някои от страните-членки на ЕС имат потенциала и възможността да задоволят голяма част от потреблението на плодови сокове на европейския пазар и ние сме длъжни да подкрепим този сектор".
Положителният ефект от това българският евродепутат вижда в няколко аспекта - ползи за околната среда като се гарантира, че всички плодове се събират. По този начин ще се избегне разпространението на вредители от необраната продукция, както и ползи от социално-икономическа гледна точка, защото допринася за създаването на работни места и доходи за производителите.
Българският евродепутат акцентира върху обозначенията „без захар". Тя е на мнение, че те са от изключително значение за потребителите, особено за различните рискови групи и малките деца. „Постигнатите компромиси са достатъчно ясни и подходящи за разграничаването на отделните видове напитки и тяхното съдържание. Те ще допринесат за промяната на потребителските навици с цел постигане на добро здраве".
Неделчева изтъкна необходимостта от намирането на баланс между защитата на интересите на потребителите и тези на европейските производители. „Потребителите имат право да знаят точно какво консумират, но това не трябва да води до налагането на правила, които да убият европейските производители. Това е важно условие за малките и средни предприятия, тъй като те са много по-чувствителни към всяка промяна, наложена от европейското законодателство", защити тезата си Неделчева. Тя добави, че е необходимо да бъде приет постигнатия компромисен вариант, независимо, че не съдържа всичките ни първоначални предложения”.