Франция, Германия и други противници на ГМ се противопоставиха на плановете на Европейската комисия да позволи на държавите да решават сами дали да забранят отглеждането на тези култури.
„Нека бъда ясен, във Франция дори не искаме да обсъждаме въпроса", каза френският държавен секретар за екологията Шантал Жуано по време на срещата на европейските министри по околната среда в Люксембург.
Тя каза, че планът не е представил адекватни оценки на въздействието на отглеждането на ГМ културите върху околната среда, върху здравето на хората или върху други социално-икономическите нужди. Париж иска засилени научни оценки заради обвиненията, че някои служители в агенциите на ЕС са тясно свързани с ГМ индустрията.
Докато тези искания не бъдат изпълнени „тази тема няма да бъде обсъждана", подчерта тя.
Освен това бе подписана петиция от повече от 1 милион граждани, искащи мораториум върху ГМ културите, което допълнително усложнява задачата.
Заместник министър на околната среда на Ирландия Кийрън Каф каза, по време на обществения дебат, че „очаква с нетърпение" да види как Комисията ще се справи с петицията на природозащитната организация „Грийнпийс".
Европейският комисар по здравеопазването и защитата на потребителите Джон Дали призна, че подписите „не могат да бъдат пренебрегнати". Но подчерта, че „ЕП все още не е решил"механизмите за процедурата по Европейската гражданска инициатива. Тя бе въведена от Лисабонския договор и дава възможност на европейските граждани да бъдат чути от Съюза.
За пръв път ЕС е изправен пред това предизвикателство. Като се прибавят и критиките от страна на Германия това може да значи край на икономическата интеграция в ЕС.
Министърът на околната среда в Германия Норберт Ротген предупреди, че предложението всяка страна-членка сама да решава дали да отглежда ГМ „ще означава де факто, че не съществува единен пазар".
Люксембург заяви, че идеята ще „има смисъл само, ако бъде променена", Финландия се оплаква, че „се установява кое не може да се използва, но не и наистина какво може", Испания негодува, че „не се дават гаранции", а Италия я отхвърли, твърдеейки, че идеята е „ неподходяща или неадекватна реакция".
Експертите ще се произнесат на 21 октомври. Комисар Дали ще представи отчетите за въздействието на ГМ върху околната среда, здравето и социално-икономическото нужди до края на годината. Те ще съдържат отговори на „всички въпроси, поставени от Франция".