„Ние трябва да имаме самочувствието на нация, която дава хубави неща. Започваме с „Горнооряховския суджук”. Имаме намерението да защитим и гроздовата ракия”, заяви по време на представянето на „Горнооряховския суджук” министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов, предаде репортер на Агенция „Фокус”. Беше направена презентация за видовете защитени наименования, регистрацията и правната закрила на продуктите, която според министерството на земеделието и храните (МЗХ) е най-важна. Причината е, че ако някоя държава иска да прави Гонооряновски суджук, ще трябва да плаща на България. По думите на министър Найденов: „Българската агенция по безопасност на храните ще гарантира това, че суджукът не е фалшив суджукът”.
„Горнооряховският суджук” ще може да бъде произвеждан от три фирми от района на Горна Оряховица. Другите фирми, които сега произвеждат „Горнооряховският суджук”, ще трябва да спрат, обясни Найденов. Контролният орган, който ще гарантира за качеството и правомерното употребяване на наименованието на защитения продукт ще бъде Българската агенция по безопасност на храните.
От презентацията стана ясно, че Кипър имат локум, който се казва „Горнооряховски суджук” и за това Кипър е възразила срещу приемането на българския суджук, защото могъл да подведе потребителите. В крайна сметка е станало ясно, че все пак става дума за два коренно различни продукта.
Председателят на Асоциацията на месопреработвателите в България Кирил Вътев съобщи, че са подадени заявления за защитено географско наименование и за много други традиционно български продукти, сред които пастърма, филе „Елена”, роле „Трапезица”, врат „Тракия” и „Панагюрска луканка”, съобщава пресслужбата на МЗХ.
Присъстващите представители на фирмите, имащи право да произвеждат „Горнооряховски суджук” бяха категорични, че няма причина да се спекулира с цената му и тя не би следвало да се променя.
Министър Найденов поздрави с успеха българските производители, вложили много усилия и търпение за постигането на тези резултати. Той поздрави и екипа от Министерството на земеделието и храните, работил по процедурата за признаване за техния професионализъм. „Екипът натрупа успешен опит, който ще бъде полезен при всички следващи досиета, кандидатстващи за вписване в Европейския регистър на храни с традиционно специфичен характер”, посочи министърът.