Начало / ОСП Новини

  • a+
  • a-

Комисията предлага стратегия за устойчива биоикономика в Европа

13 февруари 2012

Комисията предлага стратегия за устойчива биоикономика в Европа

Европейската комисия в понеделник прие стратегия за насочване на европейската икономика към по-интензивно и по-устойчиво използване на възобновяеми ресурси. Като се има предвид, че до 2050 г. населението на планетата ще се увеличи до 9 милиарда души и че природните ресурси са ограничени, Европа се нуждае от възобновяеми биологични ресурси за продоволствена сигурност, здравословна храна и фуражи, както и от материали, енергия и други продукти. Стратегията на Комисията, озаглавена „Иновации за устойчив растеж: биоикономика за Европа“, и планът за действие към нея очертават последователен, междусекторен и интердисциплинарен подход към този проблем. Целта е да се изгради по-новаторска икономика с ниски емисии, която съчетава стремежа към продоволствена сигурност, устойчиво селско стопанство и рибарство с използването на възобновяеми биологични ресурси за целите на промишлеността. По този начин ще се гарантират биологичното разнообразие и опазването на околната среда, предаде Рапид. По тази причина планът е насочен към три основни въпроса: разработване на нови технологии и процеси за биоикономиката, развиване на пазари и конкурентоспособност в този сектор и насърчаване на по-тясно сътрудничество между създателите на политиките и заинтересованите страни.

„Европа трябва да премине към постпетролна икономика. По-интензивното използване на възобновяеми ресурси вече не е избор, а необходимост. Трябва да стимулираме прехода от общество, основано на изкопаеми горива, към биообщество. Двигател на този преход трябва да бъдат научноизследователската дейност и иновациите. От това ще спечелят нашата околна среда, продоволствената и енергийната ни сигурност, както и конкурентоспособността на Европа в бъдеще“, призова еврокомисарят, отговарящ за изследователската дейност, иновациите и науката, Мойра Гейгън-Куин.

Понятието „биоикономика“ означава икономика, използваща земни и морски биологични ресурси и отпадъци като суровини за производството на храни, фураж, промишлени стоки и енергия. Също така и употребата на биологични процеси за изграждане на устойчива промишленост. Биологичните отпадъци имат значителен потенциал като заместители на химичните торове и за преобразуване в биоенергия. С тяхна помощ могат да се постигнат 2 % от целта на ЕС за възобновяема енергия.

Биоикономиката на ЕС вече има оборот от почти 2 трилиона евро. Тя осигурява работа на над 22 милиона души, което представлява 9 % от общата заетост в ЕС. Биоикономиката включва селско и горско стопанство, рибарство, производство на храни, пулп и хартия, както и някои аспекти на химическата, биотехнологичната и енергийната промишленост. Смята се, че всяко евро, инвестирано във финансираните от ЕС научноизследователски дейности и иновации в биоикономиката, ще генерира 10 евро добавена стойност в секторите на биоикономиката до 2025 г.