Текущите дебати за бъдещето на ОСП ще се проведат в по-широк контекст от предишните реформи.
Селскостопанската политика все още изразходва най-голям дял от бюджета на ЕС (около 40%). Предстоящото преразглеждане на политиката е тясно свързано с ревизирането на финансовата рамка на Съюза за периода 2014-2021 г.
Реформата се осъществява и сред дискусии за това какви действия трябва да бъдат предприети за възстановяване от икономическата криза, за борба с изменението на климата и справяне с увеличаването на нестабилността на световните пазари на суровини. Някои от тези проблеми са разгледани и в икономическата стратегия на ЕС „Европа 2020".
Според Европейската комисия коригирането на ОСП е възможно, така че тя да бъде приспособена към целите на „Европа 2020". Те подкрепят по-конкурентноспособната икономика, която насърчава по-висока заетост и социално и териториално сближаване.
Очаква се да бъде засилен приносът на ОСП към въпросите, свързани с околната среда, по-специално за борбата срещу изменението на климата и загубата на биологично разнообразие. Ще бъде повишена и ефективността на ресурсите, управлението на водите и био енергията, заяви Комисията, цитирана от „Еурактив".
Разговорите за размера на бюджета на ОСП неизбежно ще доминират по време на преговорите. Въпреки това европейският комисар по земеделието Дачиан Чолош многократно подчерта необходимостта първо да се изяснят приоритети на новата политика и после да се говори за пари.
Една от най-популярните нови концепции за реформи на Общата селскостопанска политика са „обществените блага", предоставяни от селското стопанство. Скорошно проучване, поръчано от Комисията определи десет от тях: селскостопански природни дадености, опазване на биологичното разнообразие в земеделските земи, качество на водата, наличието на вода, предназначение на почвата, улавянето на въглерода и стабилността на климата, емисиите на парникови газове, качеството на въздуха и устойчивост на пожар и наводнения.
Предишните реформи в ОСП вече въведоха определен брой екологични изисквания, които земеделските производители трябва да спазват, за да получат финансова подкрепа. Междувременно страните-членки трябва да отделят най-малко 25% от техния бюджет за подобряването на селските райони.
Европейският комисар по околната среда Янез Поточник дори предположи, че „в бъдеще" може да има една политика на ЕС, наречена „Обща селскостопанска и екологична политика".
Евродепутатите също смятат, че бъдещата селскостопанска политика на ЕС трябва да бъде използвана за преминаване към „по-устойчиво земеделие" чрез взаимодействие между селското стопанство и политиките на ЕС за околната среда.
Предложението им е мотивирано от бюджетните проблеми. За ОСП се отделят 40% от бюджета на ЕС (около 53 млрд. евро годишно), докато за политиките за околна среда сумата е 300 млн. евро, повечето от която отива за финансиране на програма Life+.