Забраните могат да бъдат оправдани и на основата на обществен морал, като например религиозни или философски притеснения, свързани с технологиите за генетично модифициране, според списък, изготвен от Европейската комисия, като част от плановете, които да позволят на страните сами да решават дали да отглеждат или да забранят ГМ културите.
Проектът на списъка беше изготвен след като страните от ЕС поискаха от Комисията да посочи подробно с какви причини те могат да защитят предложените забрани за отглеждането на генно модифицирани култури. Макар и да не е окончателен, списъкът ясно посочва препоръките, които Комисията вероятно ще предложи. "На такива причини [...] може да се позове, самостоятелно или в комбинация, всяка държава-членка, за да ограничи или забрани култивирането на ГМО на цялата или части от своята територия", гласи документът, изготвен от дирекцията на Комисията, която се занимава с въпросите на потребителите.
Други възможни причини в "отворения списък" включват запазване на избора на производители и потребители за отглеждане и купуване на продукти, които не са ГМО, решения за планирането на градове и извънградски райони, както и опазването на природни области или традиционни практики при отглеждането на селскостопански продукти."
При използването на изброените причини като основа на забраната, държавите от ЕС трябва да гарантират, че ограниченията са "оправдани, пропорционални и не-дискриминационни", гласи още документът.
Комисията изготви списъка, след като няколко правителства на страни от ЕС изразиха тревоги, че без твърди правни аргументи, националните забрани за култивиране могат да останат открити за правни спорове в Световната търговска организация.
Комисията се надява, че като представи на правителствата какви аргументи могат да използват за забрана на ГМ културите, ще намали силната опозиция от страна на няколко големи държави-членки против това решенията за забрана на ГМО да се взимат на национално равнище.
Списъкът ще бъде обсъден от експерти на ЕС в Брюксел на 11 февруари.
Говорител на ЕК заяви, че Комисията ще изчака, за да прецени реакцията от страна на правителствата, но към момента няма планове за промяна на предложенията за отглеждането на ГМО и за добавяне на списъка към проектното законодателство. Правният експерт на ЕС заяви, че въпреки, че причините в списъка са извлечени от действащото законодателство и съдебната практика на ЕС, единственият начин те да бъдат правно гарантирани би бил да бъдат добавени към проектното законодателство.
Комисията предложи да даде на правителствата правомощия да решат за забраните през месец юли, в опит да сложи край на продължителната безизходна ситуация с одобренията за ГМО в ЕС, при която само два вида ГМО са одобрени в рамките на 12 години.