Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2013 трябва да стимулира дpебните земеделски производители и младите земеделци.
На извънредно заседание на Комисията по земеделие и развитие на селските райони (AGRI) в ЕП, беше разгледан докладa на Алберт Дес, координатор на ЕНП в AGRI, за бъдещите реформи в ОСП- 2014-2020. Мария Неделчева, евродепутат от Групата на ЕНП (ГЕРБ), член на Комисията, изрази съгласие с предложението за удължаване на времето за изготвянето на поправки по доклада. Крайният срок за внасянето им е 14 март, но вероятно той ще бъде удължен с оглед значимостта на сюжета, засягащ най-голямата секторна политика на ЕС.
Г-жа Неделчева заяви, че от самото начало желанието е за засилване на ОСП, като същевременно тя бъде опростена и направена по-справедлива и по-уравновесена, що се отнася до съгласуването на конкурентоспособността със сигурността.
"Всички ние сме съгласни, че въпросът за преразпределението на средствата в рамките на първия стълб е много чувствителен. От първостепенна важност е да бъде намерен компромис, като се дефинират ясни и обективни критерии, за да изпратим силен сигнал на земеделците в засегнатите страни." Тя наблегна на факта, че става дума за сигнал, адресиран към гражданите, а не към страните-членки.
Българският евродепутат приветства гъвкавостта, заложена в доклада, що се отнася до определяне на приоритетите. Според нея, ситуацията в селското стопанство в страните-членки е различно. "Аз подкрепям повече гъвкавост във втория стълб, но трябва да се вземат предвид и ситуациите, в които поради липса на административен капацитет и трудности с кофинансирането, средствата от този стълб не биват усвоявани." За г-жа Неделчева в този случай би било желателно да се позволи извършването на прехвърляне на тези средства за определен период от време от втори към първи стълб. Ето защо прехвърлянето на 20 % от средствата от първи към втори стълб е проблeматично и далеч не е "козметична" промяна.
Мария Неделчева обърна внимание и на въпроса за административната тежест. Тя смята, че новата ОСП след 2013 трябва да стимулира и мотивира дpебните земеделски производители и младите земеделци, да подпомага районите в затруднено географско положение. Не трябва да се забравя и това, че в някои региони и сектори не съществува алтернатива на дадено производство. Като пример българският евродепутат даде тютюна у нас. Г-жа Неделчева наблегна и на нуждата от предложение, което да гарантира устойчива ОСП, позволяваща на тези селскостопански производители да просъществуват.
"Именно на тях трябва да им стане ясно, какво предлагаме. Как опростяваме процедурите и как намаляваме административната тежест. Затова съм сигурна, че ще намерим необходимия компромис между различните политически групи и страни, които представляваме."