Започна пролетният преглед на посевите, който трябва да установи какви са щетите от продължителната и необикновеностудена зима. Опасенията преди месец бяха, че заради минусовите температури може да се стигне до средно за страната 30 на сто унищожено зърно, коментира БТВ.
Около 1/3 от площите са непоникнали. Под въпрос беше изобщо дали ще поникне, каза Мария Петканска от Хидро Метеорологичната обсерватория в Пазарджик, която започна пролетния преглед от опитните полета на БАН. За целта още миналата есен е оградила на 4 места по един квадратен метър израснал посев, който следи през цялата година. Студът е унищожил едва 5% от късно засятата пшеница. Поражения от миналогодишната суша са 6 пъти повече.
Около 10% от ечемикът в областта не е оцелял през зимата - не от измръзване, а от задушаване, заради образувалата се ледена кора.
В същото време Министерството на земеделието също започна преглед. Назначена е специална комисия, в която задължително присъства и зърнопроизводител, за да се избегнат евентуални претенции за злоупотреби.
Зърнопроизводителите имат право на помощ от държавата, ако се докаже, че продукцията им е пропаднала 100%.
Заради природни катаклизми през миналата година е унищожена продукция от близо 10 хиляди декара рапица, а държавната помощ за производителите е възлизала на 730 хиляди лева.
„Ако е застраховал земята си могат да получат помощ до 80% от направените разходи, а ако не е до 50%”, уверява шефът на дирекция "Земеделие, гори и поземлени отношения” Николай Маринов.
Най-много подадени сигнали има за унищожена рапица - най-вече в Бургаско, Добричко и Старозагорско. Първият етап на проверката ще приключи до края на седмицата. Дотогава комисията ще обходи поне 10 на сто от засетите площи.