Начало / ОСП Новини

  • a+
  • a-

ЕК разреши малките производители да продават директно на крайни потребители

12 октомври 2010

ЕК разреши малките производители да продават директно на крайни потребители
Европейската комисия (ЕК) е одобрила наредба, изготвена от земеделското министерство, която позволява на малки ферми да предлагат минимални количества суровини и храни от животински произход директно на крайни потребители, съобщи Министерство на земеделието и храните. Разрешението е дошло в средата на тази седмица.

Досега на фермерите не беше позволено да продават продукти директно на пазара, а само на преработватели, чиято дейност се контролира от Държавния ветеринарно-санитарен контрол (ДВСК). Сега обаче те ще могат да предлагат определени количества в зависимост от конкретния продукт. Според проектонаредбата фермерите ще могат да продават до 500 яйца месечно, до 1500 кг мед годишно, 2 хил. кг риба на година.

Отделно от това те ще могат да предлагат максимум 600 пилета на месец, както и до 100 броя от други птици. Продажбите на мляко ще се извършват в зависимост от големината на фермата и индивидуалната млечна квота.

В случай че фермерът отглежда под 50 животни, то той ще може да предлага до 35% от произведеното мляко на месец, до 30% - ако фермата е с между 50 и 100 животни, и до 20% - когато е по-голяма. Продажби на краен потребител на краве мляко ще могат да осъществяват животновъди, които имат индивидуална млечна квота до 73 хил. кг годишно и в зависимост от квотата си за директни продажби, е записано в документа.

За да предлагат на пазара свои продукти, фермерите ще трябва да подадат заявление до ДВСК, откъдето пък да проверят в рамките на месец дали има необходимите условия за безопасно производство. Предвижда се директните продажби да се извършават в обособено помещение във фермата, където е произведен продуктът, или в магазин, чийто наемател или собственик е регистриран като земеделски производител.

Фермерите ще имат възможност и да предлагат част от производството си по пазари, тържища и други, спазвайки определени изисквания при транспортирането и съхранението на стоки. Те обаче няма да могат да предлагат продуктите си на търговски вериги.

В повечето от западноевропейските страни директните продажби на малки ферми до крайни потребители са разрешени, като в доста от тях е практика и организирането на т.нар. земеделски пазари по места. Животновъдите настояват от няколко години България да поиска разрешение за този тип търговия.