Начало / ОСП Новини

  • a+
  • a-

Испания – основен съюзник на САЩ в подкрепа на ГМО

20 декември 2010

Испания – основен съюзник на САЩ в подкрепа на ГМО
САЩ и Испания са работили в тясно сътрудничество, за да защитят производството на ГМО в ЕС, а Ватикана също мълчаливо подкрепя противоречивата технология, това разкриха дипломатически съобщения от САЩ, цитирани от EU Observer.

Съобщенията бяха публикувани едва няколко дни, след като Европейската комисия прие петиция с над 1 милион подписа, която призовава за забрана на ГМО продуктите в Европа, като министрите на околната среда на ЕС ще обсъждат последните предложения по въпроса днес.

Според телеграма от САЩ от 19 май 2009 година, малко след като Германия реши да забрани отглеждането на царевица MON810 и при все по-силна съпротива в собствената си страна, Испанският държавен секретар и заместник министър на земеделието Жозеп Пике се споразумява с представители на САЩ да поиска подкрепа.

Оплаквайки се от "най-трудната седмица" в живота му, Пике поискал от правителството на САЩ да запази натиска си върху Брюксел, за да може отглеждането на ГМО в ЕС да продължи, като предложил по-голямо съдействие от страна на Испания по въпроса.

Испания е първата страна от ЕС, която отглежда генетично модифицирана царевица по това време, като отглеждала около 75 процента от MON810 в ЕС. Това е царевица, устойчива на заболявания, създадена от американската компания " Monsanto".

При силна съпротива от страна на Франция, Австрия и други страни от ЕС, служители на "Monsanto" предупредили мисията на САЩ в Мадрид, че "Ако Испания падне, останалата част от Европа ще я последва".

Въпреки техническото одобрение за MON810, Испания изненада много хора през март 2009 година, като гласува със страни, които традиционно са скептични срещу ГМО и позволи на Австрия и Унгария да запазят забраните си за използване и продажба на царевица MON810.

Представители на индустрията заявили на американската мисия, че това не представлява промяна в политиката на Испания, която подкрепа ГМО, а е "политически жест в благодарност към френския президент Саркози за помощта му при уреждането на присъствието на испанския президент Сапатеро на срещата на Г-20 през ноември 2008 година във Вашингтон.

Други източници, разкрити от WikiLeaks през почивните дни намекват, че Ватикана мълчаливо подкрепя ГМО продуктите като средство за намаляване на световния глад, въпреки личното противопоставяне срещу самата технология от страна на редица влиятелни епископи.

С явно разделение по въпроса в Европа, Европейската комисия миналото лято представи предложения, които да дадат възможност на отделните страни-членки да имат по-голямо право на решение по отношение на отглеждането на ФМО в рамките на техните страни.

Плановете за частично ренационализиране на решението за това дали да се отглеждат ГМО не беше посрещнато с подкрепа, като противниците ги определиха като слаби в правно отношение. Министрите на околната среда на страните от ЕС, които се срещат в Брюксел в понеделник, ще чуят последните новини по въпроса от Белгийското председателство.