Начало / ОСП Новини

  • a+
  • a-

Значително нарастване на защитените природни зони в Европа

21 ноември 2011

Значително нарастване на защитените природни зони в Европа
Мрежата на ЕС от защитени природни зони „Натура 2000" нарасна значително. Бяха добавени почти 18 800 квадратни километра. Огромен дял от тях заема морска територия от 17 000 квадратни километра, която увеличава защитените многобройни застрашени морски видове. Мрежата понастоящем обхваща почти 18 % от сухоземната територия на ЕС и над 145 000 км² от неговите морета, съобщава пресслужбата на ЕК Рапид.

Основните страни, в които се увеличава тя напоследък, са Великобритания, Франция, Белгия, Гърция, Кипър, Унгария, Литва и Италия. „Натура 2000" е в центъра на европейската борба за спиране на загубата на биологичното разнообразие и за запазване на функциите на екосистемите.

„ Натура 2000" в момента е един от най-резултатните инструменти в Европа за борба срещу загубата на биологично разнообразие. Тя играе ключова роля в стратегията ни за защита на природното наследство. Приветствам особено много разширяването спрямо европейски морски площи. Защитата на европейската морска среда и уникалните й характеристики никога не са били толкова важни", заяви европейският комисар по околната среда Янез Поточник.

„Натура 2000" е широкообхватна мрежа от защитени територии, създадена с цел да осигури оцеляването на най-ценните и застрашени биологични видове и местообитания в Европа. Мрежата се състои от около 26 000 територии, като последните разширения добавят 166 нови територии с площ почти 18 800 квадратни километра. Повече от 90 % от добавената зона се състои от морска територия (17 000 km²), главно в Обединеното кралство, а също и във Франция, Белгия, Гърция, Кипър и Италия.

Новите морски територии ще осигурят жизненоважно убежище за най-редките и най-застрашените видове в Европа. Добавените от Великобритания в Атлантическия океан видове включват 9 студеноводни рифове. Това включва рифове от о-в Рокол, които представляват средища на биоразнообразие за корали, морски паяци, както и множество все още неназовани видове. В Средиземноморието новите територии ще подобрят защитата за емблематични видове като зелената морска костенурка, костенурката Caretta caretta и средиземноморския тюлен. Те играят значителна роля в екосистемите, които обитават.

Нарастването също ще увеличи защитата за ценни сухоземни видове като например торфените блата в Литва, солените равнини в Унгария и богатите на видове варовикови тревисти площи в Италия и Кипър.

Приемането на тези решения на Комисията бележи важна стъпка към финализиране на създаването на мрежата Натура 2000 до 2012 г. Това е ключова дейност, включена в обхвата на предложения в новата стратегия на ЕС относно биологичното разнообразие, приети от Комисията през тази година.