Начало / ОСП Новини

  • a+
  • a-

България се присъедини към критиките на Германия и Франция срещу предложението за „по-зелена” ОСП

25 ноември 2011

България се присъедини към критиките на Германия и Франция срещу предложението за „по-зелена” ОСП
Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов разясни позицията на България за промените на Общата селскостопанска политика (ОСП) за периода 2014-2020 г. по време на кръгла маса за ОСП. Срещата бе организирана от Националната асоциация на зърнопроизводителите в Пловдив, предаде пресслужбата на МЗХ.

„Комисията по земеделие и гори обсъди тези промени и за пръв път беше единодушна за българската позиция", каза министър Найденов.

България застава зад въвеждането, дори удвояването на таван на плащанията, което да доведе до по-справедливо разпределение на субсидиите. Страната ни подкрепя също и въвеждането на понятието „активни фермери", към които да бъдат насочени средствата за подпомагане. София е за равния старт между страните-членки при разпределяне на субсидиите. Сред промените, които категорично не подкрепяме са поисканото от някои страни-членки намаляване на средствата за земеделие от общия бюджет на ЕС. Страната ни застава против и срещу „Озеленявнето на ОСП", при което 30 % от пакета с евросредствата трябва да отидат за екопроекти. Това би наложило и смяна на отглежданите култури.

Министър Найденов отбеляза, че за първи път думата на България се чува в ЕС и е важна дори за старите страни-членки. „Неотдавна министърът на земеделието на Германия бе в страната ни, за да се запознае с нашата позиция, относно промените", допълни министърът. Той призова към публично обсъждане от страна на фермерите на тези промени и за влиянието им над земеделието у нас. „Вие сте ме избрали за министър и аз ще защитавам позицията ни такава, каквато вие я направите", каза той пред присъстващите.

Провелата се кръгла маса бе част от Националния агросеминар „Пет години заедно". Той бе организиран по случай 5-годишния юбилей на Национлната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ). В него взеха участие също и председателят на Комисията по земеделие и гори към Народното събрание Десислава Танева, председателят на НАЗ Радослав Христов и експерти от МЗХ, които представиха презентации за „Законодателните промени на ЕК" и „Поливно земеделие".