Идеята на Брюксел, обявена през юли, предизвика дискусии относно това, че ЕК за пръв път открито прехвърля правомощия на страните-членки. Решението на Комисията ще позволи на държави като Франция да запазят въведената забрана за ГМО, докато в същото време ще разреши на Испания и други страни да продължат с култивирането на ГМ култури.
Държавите-членки биха могли да забранят ГМО от социално-икономически съображения, както и на културни и етични съображения.
Европейската комисия предприе това действие след години на безизходица между националните правителства. Държавите са разделени в позициите си „за" и „против" ГМО. Те не са в състояние да въведат в сила изрично решение в полза или против определен ГМО, когато въпросът стигне до обсъждане в Съвета на министрите.
Съгласно правилата на ЕС това означава, че крайното решение трябва отново да бъде взето от Комисията, която обикновено дава „зелена светлина" на ГМО, коментира „ИЮобзървър".
От своя страна ЕК се надява, че държавите-членки, които са „за" или „против" ГМО ще могат да си взаимодействат без излишни затруднения. Комисията се надява чрез това действие да успокои Световната търговска организация, докато разрешените ГМ продукти се разпространяват без проблеми
Въпреки това предложението на Брюксел предизвика безпокойство за въвличането на единния европейски пазар - нещо, което германският канцлер Ангела Меркел спомена.
„Ако продължаваме така ще дойде краят на единния пазар", предупреди Меркел. По-рано земеделският министър Бруно льо Мер на Франция заяви: „Комисията не трябва да прехвърля отговорността за този важен въпрос за европейското селско стопанство".
Съмнения се появиха дори и в настроената про-ГМО Испания. „Преминаването към разрешителни, издавани от всяка страна, може да ни отведе до началото на ренационализация - нещо, което ние в Испания никога не сме подкрепяли", каза испанският министър на околната среда и земеделието Елена Еспиноза.
ЕК реагира отбранително на тези критики. „Влизат в сила средства, чрез които по по-лесен и ефективен начин Франция може да постигне, това което иска, без предпазни мерки. Така, че понякога не разбирам техните аргументи", каза европейският комисар по здравеопазването и защитата на потребителите Джон Дали.