Начало / Анализи

  • a+
  • a-

Подходът ЛИДЕР – създаване на нови възможности за младите хора в селските райони

Информационна кампания "ОСП за младите"

23 февруари 2011

Подходът ЛИДЕР – създаване на нови възможности за младите хора в селските райони
Политиката за развитие на селските райони е част от Общата селскостопанска политика (ОСП) с нарастващо значение. Тя поощрява устойчивото развитие в селските райони на Европа, като е насочена към икономически, социални и екологични проблеми. Лидер" е новаторски подход в рамките на политиката на ЕС за развитие на селските райони.

Подходът ЛИДЕР е основна част от развитието на селските райони и е заложен в Общата селскостопанска политика на Европейския съюз. „LEADER" на френски език - Liaisons Entre Actions de Développement de l'Economie Rurale, което означава "Връзки между дейностите за развитие на икономиката в селските райони".

Подходът ЛИДЕР създава финансови възможности и дава власт на местните хора и общности да развиват своите селски райони. Подходът ЛИДЕР се основава на партньорство между различните заинтересовани страни на териториално ниво. Основно звено са местни инициативни групи (МИГ), които се формират от представители на обществения и частния сектор. Те разработват местни стратегии за развитие на селските райони и кандидатстват за финансиране на тези стратегии по настоящата мярка на Програмата за развитие на селските райони (2007-2013). Неговото значение за развитието на европейските селски райони се засилва, особено като се има предвид, че тези райони представляват 91% от територията на Съюза, а в тях живее 56 процента от населението.

Кратка история на подхода ЛИДЕР и перспективи

Подходът ЛИДЕР е въведен през 1991 г. с цел подобряване на потенциала за развитие на селските райони, като се разчита на местната инициатива и умения, като подпомага придобиването на ноу-хау върху цялостното местно развитие и разпространението на това ноу-хау в други селски райони.

В началото започва като програма ЛИДЕР I, следват програмите ЛИДЕР II и ЛИДЕР+. През настоящия програмен период (2007-2013 г.) това вече не е отделна програма, а подход, който е част от Програмата за развитие на селските райони - тоест ЛИДЕР е включен в общите национални и регионални програми за развитие на селските райони, които получават средства от ЕС.

Финансирането за оста ЛИДЕР от 2007г. идва от общите финансови трансфери, получавани от всяка страна-членка от ЕС по новия Европейски селскостопански фонд за развитие на селските райони (ЕСФРСР) за подпомагане на развитието на селските райони.

Подходът ЛИДЕР има няколко уникални характеристики, които определят неговата стратегическа значимост за прилагането на българската политика за развитие на селските райони в периода 2007-2013г. Подходът е основан на разбирането, че разнообразието на селските райони изисква планиране и прилагане на стратегии, които вземат предвид местната среда и местните ресурси, включително познанията и сътрудничество между всички местни участници. ЛИДЕР е подход, основан на териториален принцип, който има за цел да идентифицира конкурентните предимства на дадена територия и да предложи ефективна стратегия за нейното развитие. За това територията трябва да бъде кохерентна (еднородна) и с достатъчна критична маса от човешки, финансови и икономически ресурси, като не е задължително тя да съответства на административните граници на общините.

Успешното прилагане на подхода ЛИДЕР зависи от добре функциониращите местни инициативни групи (МИГ), които обединяват всички публични, частни и граждански организации, действащи на дадена територия. МИГ играят централна роля в развитието на подхода отдолу-нагоре като вземат решения за приоритетите, проектите и мобилизират местните общности. МИГ трябва да разполагат с всички необходими инструменти за управление, включително и добре дефинирани стратегии за местно развитие, за да могат да управляват ресурсите и процеса на местно развитие.

Подходът ЛИДЕР използва многосекторния подход при планирането и прилагането на стратегии за местно развитие, основан на взаимноизгодно сътрудничество между местните заинтересовани страни от различни сектори на местната икономика. Взаимодействието между различните сектори - икономика, култура и околна среда, спомага за повишение на местната конкурентоспособност. Създаването на мрежи и укрепването на взаимодействието между секторите осигурява добавена стойност на типичните за дадена територия продукти и услуги. Подходът ЛИДЕР е ориентиран към иновации - нови форми на използуване на местните ресурси, разработване на нови продукти, нови методи и нови начини на организиране и предоставяне на нови отговори на проблемите и слабите страни на селските райони.

Работата на местните инициативни групи в мрежа и сътрудничеството водят до допълнителни ползи за селските райони чрез трансфер на знания и добри практики, както и прилагане на съвместни проекти, подпомагащи постигането на целите на местното развитие.

България има ограничен опит в прилагането на национални и донорски програми и мерки за подкрепа на дейности за местно развитие чрез пилотни групи от типа на ЛИДЕР. Мярката дава възможност този подход да бъде въведен на много по-широка основа.

Целите на подхода „ЛИДЕР" в България са:

  • да предостави основа за средно срочно и дългосрочно устойчиво развитие в селските райони чрез прилагането на подхода "отдолу-нагоре" и да насърчава "учене чрез правене" в местните общности, повишавайки техния капацитет за планиране;
  • да се разнообразят икономическите дейности, да се подобри конкурентноспособността на местните продукти, да се опазят природните ресурси и околната среда в селските райони и да се развият по-качествени услуги в съответствие с нуждите и очакванията на местното население, за да се създадат възможности за дългосрочна заетост и за да се повишат доходите в селските общности;
  • да се стимулират интегрирани и устойчиви практики.

Според новите насоки за развитие на ОСП, заложени в съобщението на ЕК относно „Общата селскостопанска политика към 2020 г. - посрещане на предизвикателствата на бъдещето, свързани с храните, природните ресурси и територията", подходът ЛИДЕР ще бъде допълнително интегриран. „За да бъде по-ефективен, се предлага преминаване към подход, основан в по-голяма степен на резултатите, вероятно с количествено определени цели. Един нов елемент в бъдещата политика за развитието на селските райони трябва да бъде набор от инструменти за управление на риска, който да спомогне за по-добро справяне с несигурността на пазара и нестабилността на доходите", се казва в официалното съобщение на Комисията.

Примери за успешни проекти по подхода ЛИДЕР, изпълнени от младежки МИГ или насочени към младите хора

Според данни, предоставени от Европейската асоциация за развитие на селските райони по подхода ЛИДЕР - European LEADER Association for Rural Development младите хора са посочени като едни от най-активните участници в местните инициативни групи. Затова и голяма част от проектите, които се изпълняват, са вдъхновени от тях или насочени към тази група, защото те са най-силно изкушени от миграцията към града.

Според европейските експерти като млади хора в селските райони се определят не само т.нар. млади земеделски производители или фермери, но и всички жени и мъже на възраст от 15 до 35 години, които живеят в тези райони, учат, реализират доходи от различни от земеделие дейности.

Според различните статистически стандарти в държавите-членки за млади хора се възприемат хора с горна граница на възрастта от 24 до 40 г., в зависимост от ограниченията за предоставяне на европейски средства за тази група бенефициенти. В България например средства за насърчаване на начинаещи млади фермери се предоставят на лица от 18 до 40 години.

Базата данни на организацията цитира като успешен проекта на МИГ от Финландия, наречен "Sameboat". Той има за цел да задържи устойчиво младите хора в селски район, намиращ се на слабо населен остров. Чрез прилагане на подхода „отдолу-нагоре" са привлечени значителни средства за създаване на привлекателни места за социални контакти и развлечения, за организиране на спортни събития.

Испанска МИГ също в слабо населен планински район е увеличила значително икономическата и социална значимост на региона чрез стимулиране на нови и новаторски подходи в туризма. Младите хора участвали в създаването на т.нар. "жив музей", в управлението и популяризиране на екотуристически атракции, младежи били наети за екскурзоводи.

Друг пример от Финландия е привличането на млади местни специалисти за популяризирането на възможностите за еко и селски туризъм. Проектът " Бизнес развитие за Лутунен" включва създаването на тематична интернет страница, събирането на база с информация за местната култура и традиции, фото галерия и създаване на условия за успешно търговско позициониране на местни продукти и услуги.

През 2010 г. в Словения местна МИГ превърнала казарми на бившата югославска армия във военен музей, в който художници показвали и арт инсталации, изработени от изоставените материали и оборудване.

Преглед на предложенията, по които националните МИГ организации и индивидуални групи в асоциацията търсят партньори през 2009 -2010 г., показва, че интерес представляват както проекти в рамките на националните селски райони, така и трансрегионални проекти - тоест съвместни действия между общности от няколко държави, дори и да не са географски свързани.

Представяме ви и няколко примера за успешни практики, реализирани благодарение на подхода „Лидер" през годините:

Привлекателност на селските райони за младите хора" , Долна Нормандия, Франция

Описание: 10 младежи на възраст 15-18 години са записали видео интервюта по въпросите на младежките политики в селския район през есента на 2009 г. Основните теми са за младежки дейности, забавления, образование, околна среда и транспорт. Те търсят партньори за провеждането, заснемане на дебати по същите теми и обмяна на добри практики, като партньорите да не са в региони само в географска близост, но и от други държави.

"Младите в Европа - иновативно предприемачество" на МИГ Тернано, Италия

Описание: Цели се да се повиши информираността на младите хора по възможностите за предприемачество в селските райони, да се идентифицират възможностите за развитие на бизнес начинания в областта на местните занаяти и иновативни, неземеделски дейности. Да се насърчи активното участие на младите хора в местното управление, трансрегионалното сътрудничество. Планираните дейности са включване на професионалните и браншови организации, родителите в информационната кампания, създаване на контакти със специализирани средни училища в областта на селското стопанство, туризма и икономиката на международно ниво, обучение и срещи за обмяна на опит.

Нови методи на карате от чужди държави" на МИГ Равака, Финландия

Описание: Обмяна на идеи и опит по обучението по карате в селските райони. Организиране на съвместни спортни лагери на годишна база в регионите партньори в други държави, обучение.

В доклад на Организацията за прехрана и земеделие (ФАО) към ООН Youth and rural development in Europe - Policy issues and responses in the European Community от 1998 г. са цитирани и следните примери за успешни проекти на подхода ЛИДЕР в първите години на неговото приложение:

  • В Сера де Калдерайо, Португалия са създадени центрове за почасова и целодневна детска грижа, чрез която се създават нови възможности за заетост на младите жени в селските райони;
  • В Ирландия МИГ дава подкрепа за създаването на Център за информационни технологии, както и на местни телекомуникационни центрове за преодоляване на проблемите, свързани с липсата на интернет връзки;
  • Друга МИГ от Ирландия предоставя технологична помощ на група млади земеделски производители при създаването на оранжерия за нови за селския район декоративни растения с цел търговия и износ. Две години по-късно е започнал и износ за Холандия.

Приемри за МИГ-ове в България:

  1. http://lider-ez.eu/?p=362
  2. http://mig.maglizh.com/index.php?pg=203
  3. http://www.mig-chiprovtsi.com/index.php
  4. http://www.mig-razlog.org/index
  5. http://mig.tryavna.biz