Начало / Анализи

  • a+
  • a-

Професор Алън Матюс: „Няма причина да се отлага обвързването на ОСП с опазването на околната среда"

29 март 2012

Професор Алън Матюс: „Няма причина да се отлага обвързването на ОСП с опазването на околната среда"

Налагането на мерки за зелено земеделие в Общата селскостопанска политика (ОСП) е нужно по екологични, здравни, но и по икономически причини, подчертава професор Алън Матюс от колежа Тринити в Дъблин в доклад относно предложенията на Европейската комисия, насочени към насърчаването на устойчивото развитие на селскостопанското производство. Проф. Матюс представи своята позиция на семинар, организиран на 19 март от комисията по земеделие в Парламента, съобщава пресслужбата на ЕП.

В предложенията си за реформа на Общата селскостопанска политика на ЕС Комисията предвижда 30% от общите преки плащания да бъдат предоставяни на селскостопански производители, които покриват определени изисквания за опазване на околната среда - занимават се с органично земеделие, заделят от своите обработваеми площи зони с екологичен фокус (в тях биоразнообразието и качеството на водата и почвите са защитени) и разнообразяват отглежданите култури.

Докладът на професора разглежда очаквания ефект от предложенията и възможните алтернативи. Той изтъква редица положителни елементи в идеите на Комисията за реформа, като подчертава, че те не натоварват бюджета с допълнителни разходи и следователно няма причина да се отлага прилагането им. Те ще спомогнат за определянето и финансирането на задължителни стандарти за зелено земеделие в целия ЕС. От своя страна, зоните с екологичен фокус осигуряват дългосрочна сигурност и устойчивост на селскостопанското производство.

В същото време проф. Матюс поставя и някои въпроси в доклада си. Според него от предложенията може да се заключи, че ще има два вида плащания за селскостопанските производители - едно за мерките за зелено земеделие и друго за обща подкрепа за селскостопанска дейност. Не става ясно защо са необходими две отделни плащания и не правят ли те задължително прилагането на мерките за зелено земеделие, казва той.

Друго безпокойство, което специалистът изразява, е за справедливостта на схемата. Проф. Матюс посочва, че органичното земеделие е екологично чисто по определение. Докладът призовава и за по-голямо финансиране за екологичните аспекти на реформата на селскостопанската политика.

Припомняме ви, че Европейският парламент получи предложенията на Комисията през октомври 2011 г. След влизането в сила на Договора от Лисабон Парламентът и Съветът имат равни законодателни правомощия в тази област и вземат решения съвместно.

Комисията по земеделие обсъди отново реформата на ОСП на заседанието си на 27 март. Очаква се проектодокладите по различните аспекти на реформата да бъдат готови до юни, но много депутати са на мнение, че не може да бъде взето окончателно решение по тях, преди да бъде достигнато споразумение по Многогодишната финансова рамка на ЕС за 2014-2020 г.