Икономиката на домакинствата у нас е на последно място по енергийна ефективност в рамките на ЕС. Това значително оскъпява разходите и сериозно снижава конкурентоспособността на родните изделия, отчита Драгомир Константинов, консултант по общоевропейски политики. В България са налице чисто законови спънки, за да може да се развият масово битовите фотосоларни инсталации. Тежката и неясна законова уредба и непредсказуемостта на местните власти са непреодолима бариера за домакинствата, смята той.
„Технически погледнато, всеки човек за един или два часа може да си инсталира фотосолар - например на терасата или на покрива. На един от тези хора е отнело три години да регистрира този фотосолар, който си инсталирал за два часа. Това е едно непосилно бреме и то не бива да остава в този вид", подчертава Константинов.
Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията коментира, че дългосрочните инвестиции в енергийната система у нас ни заключват за десетки години напред. „Ясно е, че ако се развие още една ядрена електроцентрала при този темп на икономически ръст, който имаме тук и в региона, ние трябва да се откажем от почти всичко останало, включително и от зелените източници. Всичките обществени политики в България, без изключение, са недофинансирани през последните 20 години".