Достигането на тавана на директните плащания за българските фермери в началото на 2014 г., от което те биха получили 226 млн. евро допълнително, би било наистина голяма подкрепа, заяви министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов на среща с министър председателя Бойко Борисов и еврокомисаря по земеделие Дачиан Чиолош. Премиерът също изрази надежда, че ще се постигне консенсус за по-ранното изравняването на европейските директни субсидии между старите и новите членки още през 2014 г., а не от 2016 г., предава МЗХ.
Тази седмица в ЕП стартира първата писмена декларация относно справедливото разпределение на земеделските субсидии, по инициатива на българския евродепутат Мария Неделчева, с подкрепата на колеги от Парламента. През следващите 4 месеца трябва да бъдат събрани подписите на 50% от общия брой евродепутати + 1, т.е. 396 подписа, за да стане декларацията официален документ на Европейския парламент. След това има вероятност тя да бъде включена в бъдещото законодателство на Европейската комисия за Общата селскостопанска политика.
По повод реформата в Общата селскостопанска политика еврокомисарят каза, че предлага да има по-голяма равнопоставеност между държавите-членки. „Не можем да продължаваме с прилагането на различни принципи спрямо старите и новите членки. Така че трябва да се спазват едни и същи принцип, отчитайки спецификите на отделните региони в ЕС", коментира Чолош.
Следващата седмица ще започне изплащането на 97 млн. лв. за българските животновъди, съобщи министър Найденов. По схемата за глава животно за фермерите, ще бъдат преведени 74 млн. лв, а още 23 млн. лв. ще се изплатят като специфична подкрепа за сектор мляко. В началото на следващата година 300 млн. лв. ще бъдат платени на зърнопроизводителите.
Министърът обясни още, че с десет дни по-рано от крайния срок (31 януари 2011 г.) ще приключи обновяването на ортофото картата на земеделските площи у нас, което е условие за превеждането на директните плащания от ЕС за България.