Продукти:
1 л. пълномаслено прясно мляко (домашно);
1 ч.ч. ориз;
5-6 бр. яйца;
1 к.ч. краве масло;
2-3 с.л. олио;
1-2 с.л. кисело мляко;
1 к. ч. вода;
1с.л. оцет;
Брашно колкото се поеме от водата, за да се измеси тесто за точене;
Сол на вкус.
Начин на приготвяне:
Прясното мляко се възвира и пресича с киселото мляко. Оставя се да изстине. Отделя се получената извара. Цвика се възвира отново и в него се сварява оризът. След като изстине към него се добавят яйцата и се осолява на вкус. От водата, 1 с.л.от олиото, оцета и малко сол и брашно се омесва тесто.
Тестото се разделя на две топки, едната трябва да е почти два пъти по-голяма от другата. От по-голямата топка тесто се разточва кора по голяма от тавата, така че като се разстели върху нея краищата да излязат навън. По-голямата кора се разстила върху намасленото с олиото дъно на тавата. Върху нея равномерно се изсипва сместа от вареният ориз и яйцата. Втората топка тесто се разточва, но така че размерът й да е малко по-малък от този на тавата. Разстила се върху оризово яйчената смес. Загръща се с висящите навън от тавата краища на първата кора. Намазва се обилно с разтопеното краве масло.
Пече се в умерено загрята фурна докато клина се зачерви и от двете страни.
Забележки:
При оригиналната родопска рецепта за клин първо се изпича от едната страна само на долна фурна, след като е готов от долу се обръща и се пече от другата страна, като изпечената страна се намазва с масло.
История:
Родопската баница или така нареченият клин може да бъде с разнообразни съставки, което я отличава от обичайната баница със сирене. Клинът може да бъде (в различни комбинации) с ориз, мляко, сирене, масло, коприва, спанак, тиква... В различните населени места в Родопите, както и пататникът, можете да го срещнете в различни разновидности. Най-разпространен е обаче този с ориз, яйца и сирене, който си е и типичният родопски клин.
от Виктория Танева,
СОУ”Димитър Благоев”,
град Доспат